"Baba mnie bije" - jaka jest skala przemocy wobec mężczyzn?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2025 17:39
Szacuje się, że nawet co siódmy mężczyzna w ciągu swojego życia może doświadczyć przemocy domowej. Większość z nich nigdy nikomu o tym nie powie – czytamy na sexed.pl. Czemu mężczyźni w takich sytuacjach nie proszą o pomoc?
Przemoc domowa dotyka również mężczyzn
Przemoc domowa dotyka również mężczyznFoto: shutterstock/Space_Cat

Przemoc domowa to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbanie, które powoduje krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. W każdym przypadku powinniśmy temu przeciwdziałać, choć nie zawsze jest to łatwe. Statystyki pokazują, że ofiarami przemocy domowej w przeważającej części zgłaszanych przypadków są kobiety, jednak nie omija ona też mężczyzn. O ranach, fizycznych i psychicznych, zadawanych mężczyznom w domach słyszymy mniej, oni też mniej o tym mówią, nie zgłaszają celowanych w nich aktów przemocy. 


Posłuchaj audycji "Bez tabu" o przemocy wobec mężczyzn


- Przemoc związana jest z tym, że naruszone są czyjeś granice i ktoś w sposób intencjonalny lub nie je przekracza. Jest to celowe użycie siły lub władzy, groźby lub rzeczywistego faktu wobec innej osoby, grupy lub społeczeństwa. Mówimy o tym, że przemoc to jest sytuacja, w której ja czuję, że moje granice, czyli pewna dynamika, w której ja funkcjonuję, została naruszona - tłumaczy psychoterapeutka Lidia Krotoszyńska. A jaka jest skala przemocy wobec mężczyzn w Polsce? Czy mężczyźni decydują się na to, żeby prosić o pomoc? A może wciąż okupione jest to wstydem? Czy da się to zmienić?

- Przemoc w ogóle jest dużym problemem, przemoc wobec mężczyzn jest tak samo dużym problemem. Z danych, którymi dysponujemy, wynika, że tej przemocy jest bardzo dużo, porównywalnie do przemocy wobec kobiet i dzieci - mówi Witold Węgorkiewicz ze Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn.


Zobacz także:


- Każda z form przemocy, niezależnie, czy będziemy mówić o psychicznej, fizycznej, seksualnej, ekonomicznej, zawsze wiąże się z jakiegoś rodzaju kontrolą, nadużyciem, przekroczeniem - zaznacza Miri Palak, seksuolożka i koordynatorka Zespołu Pomocowego SEXEDPL.

Z danych przedstawionych przez ministerstwo sprawiedliwości Meklemburgii-Pomorza Przedniego (Niemcy) wynika, że jedna trzecia ofiar przemocy domowej w tym regionie to mężczyźni. U naszych zachodnich sąsiadów powoli przełamywana jest bariera proszenia o pomoc. Mężczyźni coraz częściej kontaktują się z dedykowanym im telefonem wsparcia - to przełamanie tabu, wyraz rosnącego zaufania do instytucji publicznych, ale też widoczna zmiana pokoleniowa. 



- Pomoc dla osób, które doświadczają przekraczania granic i przemocy, jest skierowana w tej chwili głównie do kobiet. Kiedy szukałam informacji, gdzie obecnie mężczyźni mogą znaleźć pomoc, dowiedziałam się, że nawet Centrum Praw Kobiet w niektórych miejscowościach pomaga mężczyznom - dodaje Krotoszyńska.

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Miri Palak (seksuolożka i koordynatorka Zespołu Pomocowego SEXEDPL), Lidia Krotoszyńska (psychoterapeutka), Anna Jastrzębska (psychotraumatolog, założycielka i Prezes Zarządu Fundacji Fundacja FORTIOR), Witold Węgorkiewicz (Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn)

Data emisji: 12.05.2025

Godzina emisji: 20.12

pj/kajz/k

Czytaj także

Syndrom oszustki - na czym to polega?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2024 16:10
Niepewność, strach, poczucie winy, wątpienie w swoje możliwości i wiedzę - z tymi problemami mierzą się kobiety na całym świecie, szczególnie w sferze zawodowej. Syndrom oszustki sprawia, że czujemy się niekompetentne, niewystarczające, ciągle się wstydzimy i umniejszamy swoje dokonania. Opisuje go Małgorzata Mielcarek, w książce "Jesteś oszustką. Syndrom, który Cię niszczy". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie są według Polaków największe tabu?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2025 08:38
Pewne aspekty życia wiele osób woli zostawić dla siebie lub dzieli się szczegółami jedynie z najbliższymi. W "Bez tabu" zastanowiliśmy się, czym jest tytułowe tabu, a także podyskutowaliśmy o tym, jakimi sprawami Polacy nie chcą się dzielić najbardziej.
rozwiń zwiń
OSZAR »