Polskie Radio
Section05

Szkocja

Graeme Macrae Burnet: supermocą literatury jest aspekt psychologiczny

- Literatura ma poważną konkurencję - wciąż powstają przecież filmy, seriale, nawet filmiki na TikToku! One posługują się obrazem, a zatem mają sporą przewagę w pokazywaniu kontekstu, okoliczności, otoczenia… ale jeśli chodzi o aspekt psychologiczny - nic nie zastąpi powieści - mówił w Dwójce szkocki pisarz Graeme Macrae Burnet.
Zobacz więcej na temat:  literatura Monika Zając Graeme Macrae Burnet Dwójka Big Book Festival KULTURA KSIĄŻKA

Od hagiografii do fotografii, czyli jak wymyślono potwora z Loch Ness

Po raz pierwszy wzmianka o wodnej bestii z okolic szkockiego jeziora Loch Ness pojawiła się w VII wieku. Ale o potworze głośno zrobiło się dopiero czternaście wieków później, w epoce społeczeństwa informacyjnego i powszechnego dostępu do technologii.
Zobacz więcej na temat:  potwory HISTORIA Wielka Brytania oszustwo teorie spiskowe teoria spiskowa fantastyka dinozaury jezioro prasa prasa drukowana media fotografia NAUKA

Ian Hamilton Finlay - rzeźbiarz i ogrodnik. Wybitny szkocki twórca

Bohaterem audycji był Ian Hamilton Finlay - rzeźbiarz, poeta, grafik, ogrodnik i prowokator, twórca "Małej Sparty" - ogrodu rzeźb przy jego domu w Pentland Hills pod Edynburgiem, uważanego za jedno z najwybitniejszych dzieł sztuki szkockiej. Zasłynął jako przedstawicieli poezji konkretnej, który swoje wiersze przekuwał w nawiązujące do tradycji antycznej kamienne rzeźby.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Płoska Dwójka ogród

Alexander Selkirk. To on był prawdziwym Robinsonem

2 lutego 1709 roku angielskie okręty "Duke" i "Duchess" przybiły do brzegów Más a Tierra. Wyspa wyglądała na bezludną. Nagle oczom marynarzy ukazał się... Szkot. Zdarzenie to miało zainspirować Daniela Defoe do napisania słynnej książki o Robinsonie Kruzoe.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Defoe Robinson Crusoe oceany marynarze marynarka żeglarze żeglarstwo literatura książki Wielka Brytania Chile Hiszpania wyspa pirat piractwo statek podróże
OSZAR »