Polskie Radio
Section05

młodzież

Młodzież w Rzymie

W audycji przeniesiemy się do Rzymu, by posłuchać tego, co w swoim pierwszym przemówieniu zostawia nam papież Leon XIV. Będziemy podróżowali także w czasie - i wrócimy do wydarzeń Jubileuszu Nastolatków, który świętowany był następnego dnia, po pogrzebie papieża Franciszka. Dlaczego młodzież wyruszyła do Rzymu i czy taka podróż może coś zmienić w życiu opowiedzą uczestnicy światowego zlotu młodzieży. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wiara Redakcja katolicka rozmowa

Koniec z nudą na lekcjach WF? Wychowanie fizyczne od września na nowych zasadach

Sport na świeżym powietrzu i większa różnorodność lekcji WF. To główne rekomendacje dla nowej podstawy programowej wychowania fizycznego, która ma kształtować całożyciową potrzebę podejmowania aktywności fizycznej, rozwój sprawności motorycznej i świadomą postawę prozdrowotną. Ma ona uwzględnić - zgłaszaną także przez młodzież, m.in. podczas okrągłych stołów uczniowskich - różnorodność dyscyplin sportowych. Nowa podstawa ma być realizowana w szkołach od 1 września 2025 roku. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja uczniowie wychowanie fizyczne ćwiczenia Ministerstwo Edukacji Narodowej dzieci ruch otyłość zdrowie zdrowie dziecka

Historia matury i jej początki sprzed dwóch stuleci

- Pierwsza matura miała miejsce w 1789 roku, wprowadzona przez barona Karla von Zedlitza – mówił w Polskim Radiu historyk Łukasz Przybyłek. Jak przypomniał, był to czas, kiedy Prusy wprowadziły edukację powszechną i, właśnie, egzamin maturalny. – W Polsce pierwszą maturę zdawano w Księstwie Warszawskim, w szkołach departamentowych w 1812 roku – dodawał.
Zobacz więcej na temat:  matura matura z języka polskiego edukacja II RP Dwudziestolecie międzywojenne szkoła

Gry komputerowe rozwijają czy uzależniają? Wady i zalety grania w gry przez dzieci

Współczesne dzieci dorastają w świecie, w którym gry komputerowe są elementem codzienności. Dla wielu rodziców to temat trudny. Z jednej strony chcą chronić swoje dzieci przed potencjalnymi zagrożeniami, z drugiej nie chcą odcinać ich od rówieśników i nowoczesnych technologii. Warto więc poznać zarówno zalety, jak i zagrożenia, jakie niosą ze sobą gry komputerowe, aby podejmować świadome decyzje wychowawcze. - Wszystkie gry są dobre, ale nie wszystkie są dobre dla naszego dziecka - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Marta Witkowska, psycholog, ekspertka ds. edukacji cyfrowej z NASK.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek gry komputerowe komputer gra dzieci nask

Kościół Bez Młodych?

Kościół Bez Młodych? – to inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Projekt tworzą młodzi ludzie, pragnący ukazać Kościół, w którym młodzież może odnaleźć swoje miejsce. Rozmowy z ciekawymi ludźmi, zarówno duchownymi, jak i świeckimi, są publikowane na kanale YouTube "BezMłodych" O innych propozycjach KSM opowiedzą Filip Pawlak i Aleksandra Samula, która jest zaangażowana w COMECE, Młodzieżowej Sieci Konsultacyjnej,. Główne jej cele to tworzenie przestrzeni do promowania głosu młodych katolików w ramach Unii Europejskiej, a 1.05 rocznica wstąpienia Polski do UE. W audycji również o tym jak wygląda konklawe i skąd bierze się biały dym nad Watykanem opowie ks. Przemysław Śliwiński
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wiara Redakcja katolicka rozmowa

Dobre życie to coś więcej niż chwilowa radość. Jak o tym rozmawiać z młodzieżą?

Stres, presja, trudności w relacjach rówieśniczych - to tylko część czynników, które negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie młodzieży. Sytuacji nie ułatwia dorastanie w otoczeniu mediów społecznościowych. W obliczu tych wyzwań szkoła ma szczególną rolę do odegrania. Z myślą o nauczycielach, którzy chcą wzmacniać dobrostan swoich uczniów, powstał "Podręcznik o dobrym życiu".
Zobacz więcej na temat:  psychologia dzieci szkoła edukacja szczęście

Odnowa duchowa – w świątecznym brzmieniu

W drugi dzień Wielkiejnocy poszukamy wielkanocnych muzycznych inspiracji oraz tego, w jaki sposób czas świętowania może być dla nas okazją do duchowej odnowy. W jaki sposób muzyka może pomóc nam lepiej przeżyć wielkanocną radość? Co tajemnica zmartwychwstania mówi o naszym życiu wewnętrznym i duchowym i jak sprawić, by ten czas był rzeczywiście szansą na pozytywną zmianę w życiu? W pierwszej części audycji naszym gościem będzie muzyk - Mate.O, a później porozmawiamy z psychoterapeutą, ks. Przemysławem Krawcem, m.in. o tym, jak poszukiwać wielkanocnej nadziei.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wiara Redakcja katolicka rozmowa

Czy trzeba kupować nową palmę na Niedzielę Palmową

Na ostatniej prostej Wileckiego Postu propozycja dla duchowych alpinistów, tych co nie boją się wyzwań i nie chcą wegetować. Ekstremalne drogi krzyżowe. Noce konfesjonałów- to już ten czas i moment - bo został tydzień do Wielkanocy. Powiemy też czym się różni "mały post" od "Wielkiego" oraz czy trzeba kupować/robić nową palmę na Niedzielę Palmową.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wiara Redakcja katolicka rozmowa

Julia Wieniawa o show-biznesie: nie pozwalano mi na błędy

- Zaczęłam być osobą publiczną; byłam na świeczniku i pewnych rzeczy się ode mnie wymagało i nie na wszystko mogłam sobie pozwolić - mówi Julia Wieniawa podczas audycji "Ja w Twoim wieku". W Czwórce aktorka opowiedziała o tym, jak szybkie wejście w show-biznes wpłynęło na jej dalsze życie i jak pogodziła życie nastolatki z aktorską karierą.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Julia Wieniawa życie aktorka dojrzewanie konflikt pokoleń Julia Święch Agnieszka Święch
OSZAR »