Festiwal, który inspiruje do eksploracji świata. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2025 12:37
Uważamy, że sztuka dla dzieci jest ważna - mówią organizatorzy Biennale Sztuki dla Dziecka, zamieniający Poznań w festiwalowe centrum twórczości. Wydarzenie łączy różne formy artystyczne, inspirując do odkrywania świata. O szczegółach opowiadała w Dwójce Joanna Żygowska, dyrektorka Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
25. edycja festiwalu Biennale Sztuki dla Dziecka rozpocznie się w niedzielę, 25 maja. Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Jak zaznaczają twórcy, festiwal stwarza przestrzeń dla sztuki tworzonej z myślą o młodej publiczności, inspirując do odkrywania i zadawania pytań.
25. edycja festiwalu Biennale Sztuki dla Dziecka rozpocznie się w niedzielę, 25 maja. Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Jak zaznaczają twórcy, festiwal stwarza przestrzeń dla sztuki tworzonej z myślą o młodej publiczności, inspirując do odkrywania i zadawania pytań.Foto: Shutterstock

Biennale Sztuki dla Dziecka to dwuletni projekt poświęcony sztuce dla dziecka w ujęciu interdyscyplinarnym. Kolejne edycje realizują nowe tematy przewodnie. Projektem towarzyszącym działaniom artystycznym jest Obserwatorium Sztuki dla Dziecka - spotkanie merytoryczne dla osób zajmujących się sztuką dla dziecka.

>>> Posłuchaj: Joanna Żygowska o 25. edycji festiwalu Biennale Sztuki dla Dziecka

25. Biennale Sztuki dla Dziecka

25. edycja festiwalu Biennale Sztuki dla Dziecka rozpocznie się w niedzielę, 25 maja. Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Jak zaznaczają twórcy, festiwal stwarza przestrzeń dla sztuki tworzonej z myślą o młodej publiczności, inspirując do odkrywania i zadawania pytań.

Jak poinformowali organizatorzy, Biennale Sztuki dla Dziecka zrywa z uproszczeniami i schematami, pokazując, że sztuka dla dzieci nie musi podążać utartymi ścieżkami: może być angażująca, pełna emocji i znaczeń, otwarta na wielość interpretacji, a jednocześnie radosna i dostępna.

Czytaj także:

Festiwal, który inspiruje do odkrywania i zadawania pytań 

Celem nie jest przekazywanie gotowych odpowiedzi, lecz inspirowanie do odkrywania, zadawania pytań i samodzielnego poszukiwania.
- Program Biennale obejmuje bogatą ofertę wydarzeń z różnych dziedzin sztuki: teatru, tańca, muzyki, sztuk wizualnych, filmu i literatury. Osoby tworzące prezentują zarówno formy przystępne i przyjazne, jak i odważne, nowoczesne realizacje, które poszerzają granice myślenia o sztuce dla dzieci. Biennale nie ogranicza się do jednej estetyki. Stawia na różnorodność i twórczą wolność, dając dziecku prawo do twórczego eksperymentowania - wskazują organizatorzy. 


Wydarzenia dla wszystkich dzieci 

W programie tegorocznej imprezy znalazły się spotkania z teatrem, filmem, muzyką, tańcem i literaturą. Zaplanowano m.in. trzy instalacje artystyczne i dwie premiery teatralne, gościnny udział artystek i artystów z zagranicy, a także specjalne wydarzenia dedykowane grupom przedszkolnym i szkolnym.

Organizatorzy podkreślili, że Biennale to także przestrzeń spotkań i dialogu pomiędzy osobami tworzącymi a publicznością, dziećmi, młodzieżą i dorosłymi uczestniczkami i uczestnikami z różnych środowisk.


Aktywny udział najmłodszych 

- Formuła festiwalu zachęca do aktywnego udziału i współtworzenia, budując atmosferę otwartości, wzajemnego szacunku i zaangażowania. Dzięki temu Biennale staje się wspólnotowym doświadczeniem, które łączy i zostawia trwały ślad - wskazują twórcy.

Wydarzenie zostało objęte mecenatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Funduszu Współpracy Polsko-Niemieckiej, a patronat objęli Rzecznik Praw Dziecka, Wielkopolski Kurator Oświaty i Ambasada Królestwa Niderlandów. Partnerami wydarzenia są m.in. Ambasada Szwecji i Miasto Poznań.

*** 

Co znalazło się w programie 25. Biennale Sztuki dla Dziecka?

Przedstawienie taneczne "U-rodziny" (3+) - Otwarciu Biennale towarzyszyła będzie premiera spektaklu "U-rodziny" w choreografii Hanny Bylki-Kaneckiej, produkcji Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Przedstawienie taneczne o narodzinach i tajemnicy życia, które zabiera całą rodzinę w podróż do początku istnienia. Do miejsca, z którego wszyscy przychodzimy, oraz do chwili, która otwiera nas i łączy ze sobą bardziej, niż nam się wydaje.

Widownia zostaje zaproszona do tego, by stać się częścią obrazów tworzonych przez tańczącą w spektaklu parę. Nie ma słów, są za to ruchy ciała, gesty i dźwięki, które opowiadają historię narodzin.

Spektakl "Tajemniczy ogród" (8+) - Strata dotyka każdego. Ale nie każdy potrafi się do niej przyznać i ją zaakceptować. Dotyczy to także postaci "Tajemniczego ogrodu" Frances H. Burnett, które na różne sposoby radzą sobie z utratą najbliższych.

Zrealizowany w Teatrze Zagłębia spektakl w reżyserii Justyny Sobczyk, założycielki Teatru 21, to swoisty remiks i recykling klasycznego dzieła. Sięgając po różnorodne środki artystyczne (muzyka współczesna, video-art, performance), przetwarza zawarte w powieści historie i wątki. To "Tajemniczy ogród" zderzony z muzyką, dziecięcą ekspresją i doświadczeniem osób o alternatywnej motoryce.

Spotkanie autorskie z autorką i ilustratorką Stiną Wirsén - Dzięki współpracy z Wydawnictwem Zakamarki tegoroczny festiwal odwiedzi Stina Wirsén, jedna z najbardziej cenionych szwedzkich ilustratorek i autorek książek dziecięcych. Jej książki, m.in. "Kto się złości?", "Kto jest sam?" i "Czyja babcia?" wyróżniają się prostą, ekspresyjną kreską oraz wrażliwością na dziecięce emocje.

WYSTAWA PARTYCYPACYJNA Collective Paper Aesthetics - 25. Biennale to nie tylko teatr i literatura, ale także inne pola sztuki. Studio Collective Paper Aesthetics, założone przez projektantkę i architektkę Noę Haim, przygotowuje dzieło na pograniczu architektury.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Jakub Jamrozek

Goście: Joanna Żygowska (dyrektorka Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)

Data emisji: 19.05.2025

Godz. emisji: 8.30

IAR/Biennale Sztuki dla Dziecka/PAP/zch

Czytaj także

"The Copenhagen Sessions". Polsko-skandynawscy muzycy w hołdzie Tomaszowi Stańko

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2025 14:00
Scandinavian Art Ensemble to zespół składający się z muzyków ze Skandynawii i Polski. Połączyła ich wspólna pasja do improwizacji, a owocem tej współpracy jest album "The Copenhagen Sessions Vol. 1". Jak powstała polsko-skandynawska formacja? I co miał z tym wspólnego gigant trąbki jazzowej Tomasz Stańko?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazz Po Polsku "Dookoła Świata". Japońska publiczność oczarowana polskim trio

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2025 12:13
Japońska przygoda grupy Lemańczyk/Golicki/Sarnecki powoli dobiega do końca. Wkrótce trio pożegna się z Japonią. Za muzykami kilka wspaniałych muzycznych wieczorów, między innymi w kameralnym klubie Haremame w Tokio, a także jam session w Nagoi. Jednak artyści najbardziej zapamiętali wieczór w Ena, w położonym w górach Teatrze Gomoza, w którym na co dzień wystawiane są sztuki tradycyjnego teatru kabuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na półmetku festiwalu Nowa Tradycja 2025

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2025 13:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Dybczak z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2025 11:00
Książka Andrzeja Dybczaka "Las duchów" została wyróżniona najważniejszą w Polsce nagrodą dla reportażu literackiego, czyli Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. Punktem wyjścia do jej powstania były poszukiwania informacji o przedmiotach z tak zwanej kolekcji syberyjskiej Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
rozwiń zwiń
OSZAR »