Polskie Radio
Section05

folklor

SUFERI i Frederico Heliodoro. Mazurki spotykają brazylijskie rytmy na festiwalu Nowa Tradycja

W sobotni wieczór Nowej Tradycji, 17 maja, w Studiu im. Witolda Lutosławskiego zabrzmi niecodzienny projekt – laureaci Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej, trio SUFERI, zaprosili do współpracy brazylijskiego multiinstrumentalistę Frederico Heliodoro. Choć pochodzą z różnych kręgów kulturowych, już pierwsze spotkanie zdradziło, że łączą ich podobne artystyczne „obsesje”.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Nowa Tradycja Brazylia

Nowa Tradycja. Rozpoczynamy radiowe święto folku!

Festiwal folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja to nie tylko muzyczne święto – to spotkanie tradycji z awangardą, niszowości z żywą energią sceny folk i world music. W sercu wydarzenia bije Konkurs Muzyki Folkowej, gdzie dziedzictwo kulturowe odważnie flirtuje z elektroniką, jazzem i klubowym transem. Zaczynamy 26. odsłonę radiowego święta folku!
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Nowa Tradycja

Piękno w czystej postaci. Wystawa Czarli Bajki na inaugurację 26. Nowej Tradycji

„Większość moich prac nie powstałaby w ogóle bez muzyki, bo muzyka jest inspiracją pierwszą. Nawet bardziej niż obraz to właśnie dźwięk” – podkreśla Małgorzata Czarli Bajka. W tym roku „Nowa Tradycja” będzie nęcić nie tylko dźwiękami. Festiwal zainauguruje uczta dla oczu - wernisaż wystawy prac artystki składającej niski ukłon kulturze tradycyjnej.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Nowa Tradycja SZTUKA street art sztuka ludowa

Folk, który zaskakuje. Nowa Tradycja PROGRAM FESTIWALU

Festiwal folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja to nie tylko muzyczne święto – to spotkanie tradycji z awangardą, niszowości z żywą energią sceny folk i world music. W sercu wydarzenia bije Konkurs Muzyki Folkowej, gdzie dziedzictwo kulturowe odważnie flirtuje z elektroniką, jazzem i klubowym transem. Spotkaj ikony, odkryj przyszłe gwiazdy i poczuj puls nieoczywistych połączeń dźwiękowych. Start – 15 maja!
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Nowa Tradycja

Z pamiętnika młodego zielarza, czyli o niezwykłej sile roślin

W maju jak w raju! Ale dlaczego czasami bez słońca i z przymrozkami?? Te chłodne majowe dni nie wzięły się znikąd. Są a nie odpowiedzialni pewni "źli na ogrody chłopacy"... Co to za hultaje? O tym między innymi opowie bohaterka Źródełka - doktor Sara Orzechowska, wielbicielka wszelkiej maści chwastów i znająca nie jedną legendę o roślinach etnolożka.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk kultura ludowa Muzyka dla dzieci instrumenty taniec zioła Monika Gigier

Muzyka z granic: Nadsanie, słowacka Muzička i białoruskie dudy

Wspólna nić łączy Nadsanie, Słowację i Białoruś: dźwięk jako nośnik pamięci i tożsamości. „Muzyczna Antologia Nadsania” otwiera nowy rozdział w dokumentowaniu ukraińskiej tradycji, kapela Muzička dowodzi, że 35 lat pasji potrafi uczynić z folkloru żywą przestrzeń spotkania, a białoruskie dudy przypominają, że nawet zanikłe instrumenty mogą się odrodzić. Folklor trwa, gdy jesteśmy gotowi go pielęgnować – w skali mikro i transgranicznej.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa tradycja sztuka ludowa muzyka ludowa dziedzictwo narodowe Mariana Kril Słowacja Białoruś dudy Przemyśl Ukraina

90 lat warszawskiej etnologii!

Z jednej strony jest to mało oczywista dziedzina, a z drugiej strony dotyczy kwestii fundamentalnych dla ludzi - procesów społecznych, historycznych, powstawania różnorodności kulturowej. Etnologia obecna jest wśród dyscyplin naukowych w Polsce od dekad, a w ogromnej mierze kształtowała się dzięki badaczom skupionym wokół Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Aleksandra Stec Aleksandra Tykarska Wojciech Ossowski Maria Czok Piotr Dorosz

Podróż przez granice i dźwięki

Między Wilnem a Grzędą Sokalską, w dźwiękach bandury i zapachu aksamitek, splatają się historie miejsc, ludzi i pieśni. Opowieści Tomasza Bożerockiego i Roberta Gmiterka prowadzą przez wielokulturowe pogranicza, a zespół „CHORNO BRYVTSI” pokazuje, jak tradycja może pulsować nowoczesnością. W tym odcinku z Marianą Kril zaglądamy tam, gdzie przeszłość i dźwięk tworzą wspólny, ciepły rytm pamięci.
Zobacz więcej na temat:  Kresy world music Mariana Kril Litwa Ukraina Nowa Tradycja

Nasze niematerialne: Plecionkarstwo na Śląsku Opolskim

Plecionkarstwo to wielowiekowe rzemiosło i jedna z najstarszych umiejętności, jaką posiadł człowiek. Sztuka wyplatania na Śląsku Opolskim również ma długą historię. Podczas badań archeologicznych na Ostrówku w Opolu odkryto plecionki służące jako wyściółka podłóg budynków gospodarczych i mieszkalnych, a także płotów plecionych w X wieku.
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa
OSZAR »