Polskie Radio
Section05

Muzyka dla dzieci

Z pamiętnika młodego zielarza, czyli o niezwykłej sile roślin

W maju jak w raju! Ale dlaczego czasami bez słońca i z przymrozkami?? Te chłodne majowe dni nie wzięły się znikąd. Są a nie odpowiedzialni pewni "źli na ogrody chłopacy"... Co to za hultaje? O tym między innymi opowie bohaterka Źródełka - doktor Sara Orzechowska, wielbicielka wszelkiej maści chwastów i znająca nie jedną legendę o roślinach etnolożka.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa instrumenty taniec zioła Monika Gigier

Cały świat w opowieściach

“Dawno, dawno, temu….”? A może: “Za górami, za lasami, za siedmioma dolinami…”? Albo jeszcze inaczej: “To było tak…”! Jest wiele sposobów na rozpoczynanie opowiadania, to tylko niektóre z nich. O tych i innych sposobach na snucie opowieści, które od zawsze zanurzone są w tradycyjnym przekazie ustnym, już w najbliższym “Źródełku”.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa opowiadanie bajki dla dzieci bajki bajka improwizowana baśnie Patrycja Zisch

Gdzie mieszka pamięć? 

Jak to się dzieje, że coś pamiętamy? I po co właściwie pamiętać o czymś, czego już nie ma? W świecie ludzi pozbawionych pamięci, nie wiedzielibyśmy nic - jak mówić, pisać i czym są rzeczy, na które patrzymy. Przeminęłyby też piękne, tradycyjne piosenki, nie wiedzielibyśmy jak tańczyć ludowe tańce i nie znalibyśmy opowieści o wsiach, z których pochodzili nasi dziadkowie i babcie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Hanna Szczęśniak pamięć mózg

Źródełko w nowej formule. Twórz je z nami!

Źródełko w nowej odsłonie zaczynamy od opowieści o miłości! Dlaczego zakochani świętują teraz 14 lutego, a nie latem, w noc kupały? Czy święty Walenty był znany w Polsce 100 lat temu? Kiedy żyjący dawniej na wsi młodzi ludzie mieli czas na randki? Jakie rośliny pomagały zdobyć miłość? I – czy polskie pieśni miłosne były zawsze wesołe?
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz Monika Gigier miłość Walentynki
OSZAR »