Polskie Radio
Section05

Aleksandra Łapkiewicz

Audycja "Słowa i dźwięki" i reportaż Aleksandry Łapkiewicz "Dwa oddechy"

Profesor Sławomir Marzec jest artystą – malarzem, performerem, autorem instalacji i filmów. Zawzięcie walczy o autonomię sztuki. Jest krytycznym komentatorem współczesnych zjawisk artystycznych oraz przede wszystkim własnej twórczości. Od kilkudziesięciu lat tworzy abstrakcyjne obrazy, w których bada granice widzenia. Od kilku lat żyje też w zagrożeniu życia. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż

Andrzej Strumiłło w podróży - archiwalne opowieści artysty

- Tęskniłem do takiej Londonowskiej, męskiej przygody. Myślałem, że wsiądę sobie do łódki na rzece Ob albo Irtysz i spłynę od źródeł aż do Oceanu Lodowatego, po drodze łowiąc ryby, mieszkając w jakimś szałasie skleconym na brzegu - mówił w Dwójce w 2017 roku prof. Andrzej Strumiłło. W tym roku minęła 5. rocznica śmierci malarza, grafika, rzeźbiarza, fotografa, poety, pisarza, scenografa, a także profesora ASP w Krakowie i byłego kierownika pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie malarstwo Dwójka KULTURA Andrzej Strumiłło

Wspomnienia więźniów sowieckich obozów – w 85. rocznicę zbrodni katyńskiej

Decyzją najwyższych władz ZSRR w kwietniu 1940 roku rozstrzelano bez procesu i wyroku 22 tys. polskich oficerów, policjantów, ale także cywili wziętych do niewoli po napaści Rosji na Polskę we wrześniu 1939 r. Strzałem w tył głowy NKWD zabiło lekarzy, naukowców, artystów, nauczycieli, urzędników, prawników. Ofiary grzebano w zbiorowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem, Charkowie, Bykowni oraz Miednoje. W 85. rocznicę zbrodni katyńskiej, zaprosiliśmy do wysłuchania wspomnień więźniów sowieckich obozów.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska Dwójka historia Polski

Spuścizna Albrechta Hohenzollerna. Wystawa "Hołd 500. Historia – Kultura – Pamięć" w Malborku

"Hołd 500. Historia – Kultura – Pamięć" to wystawa przygotowana na pięćsetlecie podpisania traktatu krakowskiego i hołdu lennego, który królowi polskiemu Zygmuntowi I Staremu złożył Albrecht Hohenzollern, ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego. Jeszcze przed otwarciem wystawy zapraszamy Państwa na jedną z jej części, która po raz pierwszy w historii muzealnictwa pokazuje sztukę, kulturę i naukę renesansowego dworu królewieckiego księcia Albrechta Hohenzollerna.
Zobacz więcej na temat:  Malbork Albrecht Hohenzollern Dwójka hołd pruski historia Polski

"Oddal ode mnie ten kielich". Średniowieczna rzeźba Chrystusa w Ogrójcu

Kontemplacja tego przedstawienia dla jednych może być niezwykłymi rekolekcjami, dla innych spotkaniem z najwyższej klasy średniowieczną kamienną rzeźbą. Gotycka figura Chrystusa modlącego się w Ogrójcu powstała ok. 1390 roku, najpewniej w warsztacie praskim Mistrza Pięknej Madonny Toruńskiej. Rzeźba pochodzi prawdopodobnie z Kaplicy Ogrójcowej toruńskiej katedry, ale burzliwa historia sprawiła, że znalazła się w Malborku, gdzie od 1961 roku jest eksponowana w Muzeum Zamkowym.
Zobacz więcej na temat:  Malbork Muzeum Zamkowe w Malborku rzeźba KULTURA

Spacer historyczno-dendrologiczny po Parku SGGW na warszawskim Ursynowie. Katarzyna Marciszewska i Aleksandra Łapkiewicz

"Zazwyczaj wstaje o piątej rano, przyodziawszy surdut na kształt kapoty dawnego kroju, wziąwszy kostur w rękę i kapelusz duży, słomiany, obchodzi swe gospodarstwo, stajnie, pasiekę i zboże, którego zasiewa do pół trzecia korca – resztę dnia spędza na czytaniu."  - tak o Julianie Ursynie Niemcewiczu pisał historyk Tymoteusz Lipiński. Jak dziś wygląda dawny majątek pisarza?
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Julian Ursyn Niemcewicz ogród
OSZAR »