Polskie Radio
Section05

Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawy, rozmowy, warsztaty i setki zwiedzających. Co oferuje Noc Muzeów 2025?

To jedyny taki wieczór w roku. Setki instytucji przygotowują się na Noc Muzeów. Już 17 maja zwiedzający będą mogli zobaczyć zbiory na co dzień niedostępne, przejść ukrytymi pomieszczeniami, a nawet doświadczyć historii na własnej skórze. Wydarzenie co roku przyciąga tłumy chętnych. Co przygotowały największe polskie ośrodki kulturalne?
Zobacz więcej na temat:  noc muzeów 2025 Kraków Szczecin Warszawa Gdańsk Płock NOSPR Muzeum Śląskie Muzeum Narodowe w Krakowie Muzeum Narodowe we Wrocławiu Muzeum Narodowe w Gdańsku Dwójka zwiedzanie zabytki KULTURA SZTUKA

Z ciemności ku światłu: wystawa "Drogi do Jerozolimy" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jerozolima to jedno z najważniejszych miejsc świata, punkt centralny, święte miasto trzech wielkich kultur: żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Miasto, któremu poświęcona jest najnowsza wystawa "Drogi do Jerozolimy" w warszawskim Muzeum Narodowym.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Jerozolima Joanna Rajkowska Warszawa masoneria koran Biblia islam chrześcijaństwo judaizm Trójka

160. rocznica urodzin Olgi Boznańskiej, "malarki dusz"

Olga Boznańska jest zaliczana do najważniejszych artystek przełomu XIX i XX w. Słynęła z oryginalnego stylu i bezgranicznego oddania sztuce. Urodziła się w Krakowie dokładnie 160 lat temu: 15 kwietnia 1865 r. - Boznańska jest artystką, którą wciąż na nowo odkrywamy - mówiła w audycji "Terra Kultura" Urszula Kozakowska-Zaucha z Muzeum Narodowego w Krakowie. Rok 2025 został ogłoszony Rokiem Olgi Boznańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Olga Boznańska rocznica Muzeum Narodowe w Krakowie

Autoportrety w Muzeum Narodowym w Warszawie. Projekt zainspirowany dawną kolekcją

Wraz z początkiem wiosny w Muzeum Narodowym w Warszawie będziemy mogli podziwiać wystawę pt. "Autoportrety". To zwieńczenie projektu o tej samej nazwie. Dwadzieścioro współczesnych artystów stworzyło swoje autoportrety, dzięki czemu można porównać je do kolekcji dawnych prac tego rodzaju. O szczegółach opowiedzieli w Dwójce kuratorzy wystawy: Katarzyna Szydłowska-Schiller i Tomasz Jeziorowski.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Katarzyna Sanocka Dwójka Zobacz także

Niezwykła pelplińska Biblia Gutenberga w Muzeum Narodowym w Warszawie

- Pokazujemy jeden z bezcennych obiektów, który na co dzień znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie i właściwie nie podróżuje. Tak się jednak składa, że w Muzeum Narodowym w Warszawie jest już po raz drugi - pierwszy raz trafił tu po wojnie, w 1959 roku, kiedy powrócił po zawierusze wojennej z Kanady - powiedziała w audycji "Kulturalna Jedynka" dr hab. Agnieszka Lajus, dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Biblia Biblia Gutenberga gutenberg KULTURA Warszawa Zobacz także

Polskie Radio 24 Wystawa dzieł Chełmońskiego w Muzeum Narodowym. "Uczymy się doceniać świat, który nas otacza"

Ciesząca się olbrzymim powodzeniem wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego została przedłużona do 2 lutego. W audycji "Między sztukami" podsumowanie wystawy i rozmowa tym, jak w naszej świadomości zapisał się autor "Bocianów". Gośćmi Katarzyny Sanockiej byli Ewa Micke-Broniarek i Wojciech Głowacki, kuratorzy wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Sanocka malarstwo Józef Chełmoński

Sensacyjne odkrycie związane z malowidłami z Galerii Faras

- Galeria Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie to unikalna na skalę światową galeria malowideł nubijskich sięgających od być może VIII do nawet XIII wieku n.e. - mówiła w "Poranku Dwójki" dr Magdalena Łaptaś, archeolożka i historyczka sztuki z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Dwójka SZTUKA Zobacz także Sudan archeologia Kazimierz Michałowski Galeria Faras

Skarby rodu Radziwiłłów w Pałacu w Nieborowie

Wystawa "W Radziwiłłowskim stały domu..." prezentowana w Nieborowie zostanie niebawem wzbogacona o cenne eksponaty; niezwykle rzadką renesansową tarczę, XVI-wieczny gobelin, oraz obraz przedstawiający sypialnię książąt Czartoryskich z Hotelu Lambert w Paryżu. Gośćmi Mai Kluczyńskiej byli Monika Antczak - kuratorka Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Maciej Radziwiłł z Fundacji Trzy Trąby.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Polskie Radio 24 Radziwiłłowie Maja Kluczyńska
OSZAR »